Polen
fra den 9. maj til den 17. maj 2025
Østlige Polen 9 -17 Maj 2025 med Hanstholm Rejser
Bustur til det Nordøstlige Polen (9 dage)
Rejseguide: Jan Skjoldborg Kristensen
PROGRAM:
1. dag: Udrejse – Stortrapper. Efter endt opsamling i Thisted, Nørresundby, Viborg og ad E45 kører vi mod syd med passende pauser undervejs. Første overnatning bliver på Hotel Bollmansruh am Beetzee i Haveland udenfor Berlin, hvor vi også vil besøge Stortrappe området. Aftensmad på hotellet.
2. dag: Polen.I dag køres der gennem Polen med indlagte pauser, inden vi sidst på dagen ankommer til hotellet ved Biebrzasumpene, hvor vi skal bo de næste 3 nætter. Aftensmad på hotellet.
3. – 4. dag:Biebrza Nationalpark. Vi udforsker området omkring vådområdet og de tilstødende områder og spejder efter fugle og andet dyreliv. Vi har bussen med alle dage, men forvent også oplevelser til fods. Biebrza Nationalpark dækker et område på næsten 60 tusind ha og er den største nationalpark i Polen. Det blev etableret i 1993 af hensyn til nogle af de bedst bevarede sumpe i Europa. De omfattende sumpe, har i århundreder stort set været utilgængeligt for mennesker. De blev dermed et bekvemt levested for mange interessante fugle og dyr. Her bor los, adskillige ulvefamilier, talrige oddere og bævere. Flere hundrede elge, der overlevede en periode med overdreven jagt, udgør den største bestand i landet. Biebrza-sumpene er dog primært kendt som et paradis for fugle. Mere end 280 arter er blevet registreret her, inklusive mange sjældne arter, som er udryddet eller meget fåtallig andre steder. Såsom stor skrigeørn, tredækker, urfugl og vandsanger. Området er ideelt for alle tre sortternearter, i særdeleshed i træktiden, hvor de i visse år kan tælles i tusindtal. Biebrza sumpene er også yngleområde for adskillige hærfugle og lille skrigeørne. Aftensmad på hotellet.
5. dag. Biebrza Marches – Bialowieska.I dag tager vi evt. et sidste besøg i Biebrza området inden vi kører videre sydpå mod Bialowiska, hvor vi skal bo de næste 3 nætter. Aftensmad på hotellet.
6. - 7. dag: Bialowieza Nationalpark.Bialowieza Nationalpark rummer den bedst bevarede naturskov af de store løv-og blandingsskove, som førhen dækkede det meste af Centraleuropa. Skoven domineres af lind, eg, avnbøg, skovfyr og rødgran. Visse af træerne er op til 50 meter høje. I denne fantastiske skov, som i sig selv er en storslået naturoplevelse, kan man se alle Europas spætter undtagen syrisk flagspætte, samt mange andre spændende fuglearter - her kan nævnes lille- og hvidhalset fluesnapper. En del af Bialowieza skovene er Polens ældste nationalpark, etableret i 1921 og her findes såvel europæisk bison som ulv. Nationalparken ligger i hjertet af Bialowieza urskoven og er på 10.502 ha. Skoven hører til ”Verdens Kultur og Naturarv og har ligget hen som urørt skov i flere århundreder". I turen indgår et besøg i Nationalparkens kerneområde hvor man kun må færdes med lokalguide i små grupper. Udover organiserede morgen-, aften- og dagsture vil der også blive mulighed for at færdes alene i området omkring Bialowieza by. Blandt andet i og omkring den spændende Palads Have, som rummer mange spændende småfugle arter samt flere spætter. Aftensmad på hotellet
8. dag: Bialowieza Nationalpark – Hjemrejse. Vi nyder formiddagen i området, hvorefter vi kører mod Poznan, hvor vi skal overnatte. Aftensmad på hotellet.
9. dag: Hjemkomst. Efter morgenmaden sætter vi kurs mod Danmark.
Liste over de aktuelle hoteller:
https://travdo-hotels.de/hotels/seehotel-bollmannsruh/ 9 maj 2024
http://biebrza.com.pl 10-11-12 maj 2024
https://www.hotel-zubrowka.pl 13-14-15 maj
https://hotel-hifi.pl 16 maj
.
Dagbog.
Fredag den 9. maj
Præcis kl. 04,45 startede vi ud fra Præstejorden 10, i Thisted. Jens sad ved rattet, og Jan var guide. Turen
til Polen var begyndt. Vi samlede op flere steder ned gennem Jylland. Bl.a. i Nørre Sundby, Viborg
og Kolding.
Vi var i Kolding ca. kl. 9 og her gav Hanstholm rejser kaffe og morgenbrød. Det var hårdt tiltrængt. Jeg
spiste morgenmad kl. 3 og havde ikke fået noget siden, så det var nærmest blot et kært minde. Men så
var det så meget bedre at få noget. Det var ikke særligt varmt. ca. 10 grader.
Frokosten spiste vi på en rasteplads lidt syd for Neumünster. Nu var temperaturen steget til 16 grader og solen skinnede. Herfra satte vi kurs mod Berlin med små stop undervejs. Temperaturen var nu oppe på 20 grader. Vi kørte fra motorvejen og kørte et langt stykke på små veje. Det var så utroligt smukt. Alt
blomstrede. Hvid- og rødtjørn, Hvid- og rød Hestekastanie, Guldregn, Blåregn og Tamaric.
Vi nåede turens første fuglelokalitet ved 17 tiden. Her findes den nordligste bestand af ynglende Stortrappe.
Før 2. verdenskrig havde Tyskland 4.000 par Stortrapper, men krigen og moderne landbrugsdrift gjorde at bestanden var nede på 15 par i 1996, i dag er der omkring 90 par i området ved Berlin.
Vi så 30-40 fugle. Desværre ikke så tæt på, som vi havde håbet, men alligevel ok. Der blev også
lige tid til lidt sommerfuglekig. Her var Sort Ildfugl, som jeg kun tidligere har set i Polen. Lille Ildfugl, Okkergul Randøje og Citronsommerfugl var også på fotohold.
Så gik turen til vores hotel, "Hotel Bollmannsruh", som ligger ca. 50 km. vest for Berlin. Her har vi lige spist en dejlig buffet og tjekket ind på vores værelser.
Jeg sidder og skriver med en syngende Sydlig nattergal lige uden for vinduet. Sød musik i mine øre. Den kan jeg godt sove til.
I morgen tidlig mødes jeg med Svend og Anna 06.15 til lidt morgen kratlusk inden morgenmaden kl. 7. Vi kører herfra kl. 8 med kurs mod Biebrza i Polen, hvor vi skal være de næste tre dage.
Lørdag den 10. maj.
Dagen startede lige så fint, som den sluttede i går. Sydlig nattergal sang igen lige uden for mit vindue. Jeg havde aftalt at mødes med Anna og Svend kl. 6.15 til en lille morgenkratluske tur. Flere fra gruppen var startet kl. 5.30. Det syntes vi var lige tidligt nok, så vi gik vores egen tur.
Vi havde også ført selskab af Brian. Der var flere Piroler der fløjtede, og vi prøvede at gå lidt efter lyden, men de er bare næsten aldrig til at få øje på. Pludselig fløj der en hen over hovedet på os, og den var så venlig at sætte sig i toppen af et udgået træ. Godt nok mega langt væk, men
vi prøvede alligevel at få billeder af den. Det blev nok det, nogen vil kalde dokumentationsbilleder, men vi var glade og tilfredse.
Der var morgenmad kl. 7 og kl. 8 sad alle i bussen klar til en lang dags køretur ind i Polen
til vores bestemmelsessted, Hotel Bartlowizna i Goniadz. Det første stykke kørte vi ad
mindre veje mod Potsdam. Det var en smuk vej, men inden længe kørte vi på motorvejen mod Leipzig og Berlin. Ved Frankfurt krydsede vi grænsen ind til Polen kl. 10. og kørte over
floden Oder, som på et langt stykke er grænsen mellem Tyskland og Polen. Så gik turen
mod Warszawa og videre til Goniadz, hvor vi ankom kl. 19.30. En lang køretur på motorvej
det meste af dagen, kun afbrudt af få kaffepauser og en middagspause. Så det er ikke blevet
til så mange fugle i dag. Det retter vi op på i morgen, hvor vi starter med en gåtur
inden morgenmaden, sammen med vores polske guide, Michael, som har sluttet sig til os på hotellet.
Nu har vi lige spist aftensmad, som var en traditionel polsk suppe med halve æg og pølser i. Derefter en kæmpe schnitzel. Så vi går ikke sultne i seng.
Vejret har været overskyet og koldt med enkelte regnbyger undervejs. Perfekt køre vejr. Nu er
det kun 6 grader, så jeg har fundet det uldne undertøj frem til morgenturen.
Søndag den 11. maj
Dagen startede kold, med temperaturer omkring eller lidt under frysepunktet. Vi skulle mødes kl. 7,00 til en lille spadseretur omkring hotellet. Vores guide Michael, havde dagen forinden
set Citronvipstjert og den ville han gerne vise os. Vi ventede længe og lige før vi skulle ind
til morgenmad kl. 8.30 kom den flyvende, så de fleste af os så den flyve ind over os. Selv om
det var koldt og de lange uldne var kommet i brug, var det en smuk solrig morgen. Og Citron-
vipstjerten gjorde det hele endnu bedre.
Efter morgenmaden kørte vi ud til Jezioro Zygmunta Augusta. En fiskedam, hvor der skulle
være mange terner. Jeg havde forventet at det var noget lignende et dambrug, hvor man kunne
gå tæt på vandet. Det viste sig at være en sø der lå langt væk, og fuglene kunne faktisk kun
ses i telescope. Det var lidt øv, for der var ellers mange fugle. Samtidig fik vi også dagens
første rengbyge. Jeg var heldigvis nået op i bussen inden den gav vand. Mens vi ventede på
at komme videre ringede Michael, for at ønske mig tillykke med mors dag. Det varmede.
Vi besøgte nu flere forskellige lokaliteter. Et sted havde vi en meget fin Rødtoppet fuglekonge
og på sidste lokalitet havde vi Stor Skrigeørn samt syngende Flodsanger. Herefter gik turen
tilbage til hotellet, hvor vi var kl. 18.30. Vi havde nu lige en time til at hvile benene i, inden vi
skulle ned og spise.
Menuen i aften var: Grønsagssuppe med tynde spagettiger. Derefter kylling med ris, Brocoli og
citronsovs.
Vejret har været vekslende mellem sol og byger. Når bygerne kom blæste det op. Temperaturen kom ikke over 12 grader.
Mandag den 12. maj
Vi vågnede op til endnu en kold morgen med rim i græsset. Bussen holdt klar til afgang kl. 6. I dag skulle
vi starte dagen med en tur i skoven for at se forskellige spættearter. Vi så alle dem vi havde håbet på. Hvidrygget spætte, Sortspætte og Gråspætte. Det var jo perfekt. Vi var hjemme til morgenmad kl. 9.
Det var da egentlig også tiltrængt. Og så af sted igen kl. 10. Man kan jo ikke sige vi driver tiden væk.
Denne gang var det rovfugle vi gik efter. Meen det der med prikker i det fjerne. Det var vi nogle stykker der
ret hurtigt blev træt af. Det blæste også og var faktisk halvkoldt, så vi begyndte at gå tilbage til bussen.
Da vi kom ind i læ ved træerne var der egentlig dejligt og vi begyndte at kigge efter sommerfugle i stedet.
Det gav Nældesommerfugl, Citronsommerfugl, Grønbroget kålsommerfugl og Sort ildfugl. Vi havde også
et par fine Piroler, Grå- og broget fluesnapper på vejen. Jeg fandt også en Humlebisværmer. Vi var da egentlig rigtig godt tilfredse.
Så gik turen tilbage til hotellet, hvor vi skulle spise aftensmad allerede kl. 16. Det var tidligt, men vi skulle
ud og lytte efter Vandsanger så bussen gik igen kl. 17.
Vandsangeren snød os. Det er nok både for koldt og for tørt, men vi kan jo heller ikke regne med at få
det hele. Nu er vi lige kommet tilbage og jeg må nok lige smage på mine kiks inden jeg går i seng. Jeg
syntes det er meget længe siden jeg har fået mad, så jeg er ikke sikker på jeg overlever til i morgen, hvis
ikke jeg får noget.
COPYRIGHT © | ALL RIGHTS RESERVED